Šest tipů pro úspěšnou dietní intervenci

V souboji s autismem


Čokoláda, keksíky, křupky, sladkosti, jogurt, párek v rohlíku, hranolky, autismus a dieta… A ono Vám to jednou začne zapadat! Jako matka dítěte s poruchou Autistického spektra se jednou dostanete do fáze, která bude nevyhnutelná. Přijdete nato, že s autismem je úzce spojena dieta, a že ONA dieta hraje velmi významnou, doslova klíčovou, roli ve vývoji Vašeho dítěte. Jasně a stručně: POKUD NEZAVEDATE DIETU, NEDOSTANETE SE DÁL! Vybíravost v jídle, průjem, zácpa, nevolnosti až odpor k jídlu, ekzém, astma. Zní Vám to povědomě? Ještě si k tomu přidejte vadu a limitovanou řeč, nevhodné sociální chování, poruchy smyslového vnímání. A aby toho všeho nebylo málo, tak to celé završte neschopností usnout a poruchami spánku. Toto je několik problémů, které rodiče uvádějí, když popisují své děti.
A problém spánku u těchto dětí bývá velmi časté téma. Zní to všechno dost pochmurně, a také by to mohlo všechno pochmurné být, pokud by výzkum a fakta neukazovaly znova a znova, že zavedení diety významným způsobem snižuje a v některých případech úplně eliminuje tyto příznaky. A nejenom ty, ale i spoustu dalších zdravotních problémů. Výpovědi rodičů to tyto fakta potvrzují! Přesto všechno mě zaráží a udivuje, že valná většina rodičů je neochotná, někdy i lhostejná vyzkoušet tento neinvazivní postup pomoci svým dětem. Dovolte mi Vás ujistit, že obavy a zdráhání ze zavedení změn v jídelníčku jsou absolutně neúměrné faktu, zdravotnímu stavu, se kterým se právě potýkáte Vy a především Vaše dítě. Skrze mou vlastní zkušenost s mými dětmi a následným poradenstvím v komunitě rodičů s dětmi s PAS jsem se snažila a stále snažím učit rodiče o důležitosti této diety a jak ji zavést pro své autistické děti a výsledky jsou úžasné! Není nikdy jednoduché provést jakoukoliv změnu, a tento fakt platí obzvláště pro děti, které jsou závislé na rutině a stereotypu, který je pro ně jediným bezpečím. Jako matka, která má skoro 7 letého syna a 4 letou dceru s PAS a jsou asi cca 4.5 roku na dietě GFSFCF, bych se s Vámi chtěla podělit o praktické a velmi cenné rady, pro dosažení úspěchu při dietní intervenci.

  • 1. Takže jako první uděláte tohle: HLUBOKÝ NADECH, HLUBOKÝ VÝDECH! A uvolněte se! Uvědomte si, že zlepšit své zdraví není záležitost pár dnů, ale je to proces, který potřebuje určitý čas. A po celý tento čas se stále vyvíjí. Toto si hlavně zapamatujte a uvědomte v dobách, kdy budete velmi blízko situaci, kdy to budete chtít vzdát.
  • 2. Protože je na „trhu“ spoustu diet a přístupů, o kterých se píše, že jsou efektivní, podpůrné, je samozřejmé, že informace pro rodiče, kteří začínají, jsou matoucí. A mnozí netuší, kde, s čím a jak vlastně začít. Pokud si nejste absolutně jisti, že právě ta ona dieta je pro Vaše dítě lepší, než ostatní, doporučila bych Vám začít s GF(gluten –free, bezlepková dieta), CF(kasein-free, bezmléčná dieta) a SF(bezsojová Dieta). Tato změna ve stravování je základním stavebním kamenem diety a přinese poměrně v krátké době výsledky, které nepřehlédnete.
  • 3. Přečtěte si všechny možné dostupné informace o GFCFSF dietě. Měnit své zvyky a zvyky svého dítěte ve stravování, zavádění diety je jako jít do bitvy za účelem vyhrát válku. Naučte se všechno o svém nepříteli: AUTISMU. Vyhledejte a promyslete nejlepší strategie, jak vyhladit nepřítele: DIETA. Nakonec, sežeňte a vybavte se zbraněmi, kterými vyhrajete válku: Zdravé a výživné GFCFSF potraviny a jídlo! Nyní jste připraveni jít do bitvy!
  • 4. Buďte velmi striktní ohledně diety. Tato dieta musí být provedena a dodržována na 100% po celou dobu. I MALÝ KOUSÍČEK UBLÍŽÍ! Vy jste nejlepší obhájce, které Vaše dítě má. Takže VY upozorníte každého, kdo přijde do kontaktu s Vaším dítětem, že nemá povoleno a nesmí jíst nic jiného, než jídlo, které mu bylo posláno z domu. Kdekoliv půjdete, mějte na paměti a noste vždy jídlo sebou, v chladícím boxu/batůžku, pokaždé se ujistěte, že ve školce, škole, zkrátka všude tam, kde je dítě často, je nebo mají něco do zálohy. Nevysilujte se zbytečným vysvětlováním a hlavně obhajováním Vašich nových způsobů.
  • 5. Pořiďte si deník. Bud si zaveďte elektronický nebo si kupte sešit. Důležité je průběžně monitorovat a zapisovat poznámky, jak na tom Vaše dítě je. Každý den si zapište, co vaše dítě jedlo, zaznamenejte každou změnu chování, zlepšení ve vyprazdňování, zlepšení očního kontaktu, cokoliv, co Vám bude připadat důležité. Nespoléhejte na vaši paměť, když se budete chtít dopídit, co zapříčinilo regres Vašeho dítěte. Detailní pozorování vám může pomoci určit jídlo, které musíte vynechat, ale co je nejdůležitější! Poskytne Vám permanentní záznam o zdravotních úspěších a spokojenosti Vašeho dítěte.
  • 6. Spojte se s rodiči, kteří jdou stejnou cestou. Podělte se o zkušenosti a zážitky. Začněte spolupracovat s odborníky.

Závěrem bych Vám chtěla sdělit, že dieta není celý Váš život, je pouze jeho součástí. Je-li provedena správně, může obrovským způsobem zlepšit nejenom zdravotní stav Vašeho dítěte, ale kvalitu života celé rodiny! Zavedením diety se můžete vyhnout užívání psychotropních látek. Dodržením 6 bodů se Vašemu dítěti uleví, bude se cítit lépe a pustí se do zkoumání života kolem sebe.

Vyhodnocení biomedikálních intervencí rodiči

autismus

Zdroj: Famillies With Autism Journey Guide Volume 1 Early childhood TACA Talk about curing Autism

TOPlist